Prawo wewnętrzne Dyrektor

BIOFEEDBACK

EEG BIOFEEDBACK

jest dostępny w Polsce od niedawna. Wykorzystywany jest nie tylko do pracy z dziećmi, ale również do terapii ludzi dorosłych, sportowców, biznesmenów. Jest także bardzo pomocnym narzędziem psychologów, pedagogów i nauczycieli w pracy z dziećmi mającymi problemy szkolne. Ważną jego zaletą jest brak skutków ubocznych. Jedynym przeciwwskazaniem do prowadzenia terapii jest epilepsja (wyklucza epilepsję u dziecka badanie EEG).

Biofeedback powstał w amerykańskim ośrodku szkoleniowym NASA w latach sześćdziesiątych XX wieku, następnie wszedł do medycyny klinicznej. Był jednym z elementów szkolenia pilotów i astronautów, eliminującym negatywny wpływ stresu na ich psychikę i jakość wykonywanych zadań. Za pomocą tej metody osoba poddawana treningowi uczy się czynności swojego mózgu. Uczy się, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgu (wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale mózgowe), bowiem stan naszego umysłu i zachowanie łączą się we wzorcu pracy mózgu.

Jak działa EEG BIOFEDBACK?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy uświadomić sobie, jak ważne dla naszego funkcjonowania jest działanie mózgu. Mózg kieruje czynnościami motorycznymi, snem, odczuwaniem głodu i pragnienia, decyduje o jakości naszych uczuć, emocji ...Otrzymuje i przetwarza sygnały przesyłane z różnych części ciała oraz bodźce ze świata zewnętrznego.

Pole elektryczne powstałe wokół komórek nerwowych w mózgu mogą być rejestrowane i przedstawione graficznie za pomocą EEG - elektroencefalografii.Fale EEG: fale mózgowe są elektrycznymi falami generowanymi w każdym mózgu. Badania wykazały, że zarówno częstotliwość fal mózgowych jak i ich amplituda nie jest stała i zależy od czynności, jaką umysł wykonuje. Ilość, rozkład przestrzenny, częstotliwość, amplituda, czas trwania tych fal określają stan, w jakim znajduje się mózg i cały organizm. Aparatura rejestruje cztery rodzaje fal - delta, theta, alfa, beta. Każda z tych fal odpowiada za inną aktywność mózgu, np.:

fale theta odpowiadają za sen i fantazjowanie, a  beta1 za aktywne myślenie, fale alfa pojawiają się w stanie relaksu. Jeżeli w czasie czuwania wytwarzamy za dużo fal theta, nie mamy warunków do sprawnego myślenia czy koncentrowania się. Podczas treningu EEG można nauczyć się regulować przebieg fal i dostosować je do aktualnych potrzeb.

Metoda EEG BIOFEEDBACK to hamowanie lub pobudzanie fal stosownie do potrzeb trenowanego pacjenta – podczas treningu mózg „uczy się” właściwego działania z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego.

JAK PRZEBIEGA TRENING EEG BIOFEEDBACK?

Aparatura do EEG Biofeedback jest wzbogaconym o opcję treningową i przystawkę dla sprzężenia zwrotnego aparatem EEG (komputer z odpowiednim oprogramowaniem, głowica, elektrody, monitor dla terapeuty i pacjenta).

Czujniki przyklejone do głowy odbierają fale mózgowe, które są wzmacniane i rejestrowane przez komputer. Komputer przetwarza dalej sygnał i zapewnia sprzężenie zwrotne, które jest informacją o tym, jakie fale mózgowe przeważają w danej chwili. Przebieg własnych fal mózgowych, przepisany graficznie pod postacią gry lub filmu, obserwuje trenowany na swoim monitorze.

Trenujący widzi czynność bioelektryczną swojego mózgu pod postacią samochodu, samolotu, piłek w ruchu lub pełnego obrazu filmu i uczestniczy w grze wyłącznie poprzez własne myśli. Kieruje samochodem, samolotem czy piłką, poprzez odpowiednią koncentrację umysłu na wykonywanym zadaniu, bez dotykania klawiatury, myszki itp. Terapeuta stymuluje pożądane i hamuje niepożądane pasma fal mózgowych, w zależności od klinicznych objawów i wzorców EEG, które są ocenione przed i w czasie treningu.

CELEM TERAPII

jest poprawa funkcjonowania pacjenta poprzez polepszenie czynności bioelektrycznej mózgu wraz z ukierunkowaniem i wzmocnieniem koncentracji uwagi, hamowania stanów nadmiernego pobudzenia, stanów nadmiernego hamowania lub obu równocześnie.

Terapię w naszej szkole prowadzą przeszkolone w Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii:

mgr Marcelina Maślankowska (I stopień) i mgr Irena Sroczyńska (I stopień).

Zgoda_na_terapie.doc