Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7

biblioteka zaprasza: Aktualności Nowości -super książki Zdjęcia Kontakt Przydatne linki Zagadki, testy, quziy Kanały YT, blogi o książkach Uczniowie SP 19 czytają ! Lektury 1-3 pdf Lektury- 1-3 audiobooki Lektury 4-8 audiobooki  Lektury 4-8 pdf Audiobooki-,,Czy może pani coś doradzić" Regulamin korzystania z biblioteki w czasie epidemii

Biblioteka

Aktualności

Rok szkolny 2023/2024 

 

 

22 grudnia

Dziś ostatni dzień w szkole przed przerwą świąteczną. Można było wypożyczyć na ten świąteczny  czas wyjątkowo 5 książek. Bardzo się cieszę, że sporo uczniow skorzystało      z tej możliwości. Dzieci wychodzące z biblioteki z książką                  i uśmiechem to  dla mnie najlepszy prezent pod choinkę. Wesołych Zaczytanych  Świąt  Bożego Narodzenia życzy pani z biblioteki.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! – Enreco

 

Świąteczne nowości

 

15 grudnia

Dzięki wsparciu Rady Rodziców zakupiono do dobiblioteki szkolnej 9 nowych książek   o temtyce świątecznej. Książki polecają się do czytania yes  Oto kilka okładek:

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?Gwiazdka MikoTuż przed Gwiazdką

 

 

 

Zagadki świąteczne

14 grudnia-22XII

Przez cały tydzień będą pojawiać się w bibliotece zagadki literackie związane z literaturą o tematyce świątecznej. Odpowiedzi należy wrzucać do skrzynki. Codziennie losowane sa słodkie nagrody. Zapraszam do zabawy smiley

27 listopada-1 XII  

Tydzień Pluszowego Misia

Nie jeden dzień, a cały tydzień świętowaliśmy obchody Dnia Pluszowego Misia. Czemu tak długo? Ponieważ każda klasa 1-3 otrzymała zaproszenie do biblioteki  na czytelnicze zajęcia związane z motywem misa. I jak co roku, zaczytywaliśmy się w ,,misiowych książkach,, , spacerowaliśmy z Paddingtonem po Londynie, podziwialiśmy piękne ilustracje , przypominaliśmy sobie związek tego święta z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodorem Rooseveltem. Znalazły się jak co roku chętne dzieci, które przyniosły misie na wystawę. 

 

6 listopada

Jak co roku, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca bibliotek Szkolnych, pobijalismy rekord w rysowaniu bohaterów literackich. W tym roku wynosi 33. Dziękuje wszystkim rysownikom za udział w zabawie laugh

2 listopada

Dziś podsumowaliśmy ankietę czytelniczą  ,, Sposoby czytania" . Nasi czytelnicy oddali 133 głosy . 

A oto wyniki, czyli jak lubimy czytać najbardziej laugh

-Leżąc na plecach -I miejsce- 39 głosów

-W fotelu -II miejsce-27 głosów

-Na wakacjach -III miejsce -25 głosów

 

Kto w Polsce czyta książki? Niespodzianka w raporcie Biblioteki Narodowej –  Instytut Spraw Obywatelskich

 

24 października 

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece odbyły się warsztaty dla klas 2-3 : ,, Jak czyatć książki obrazkowe". Uczniowie, podzieleni na 4 grupy, pracowali nad zadaniami wymagającymi spostrzegawczości i logicznego myślenia. Przy okazji odkrywali piękne książki obrazkowe, które znajdują się w naszym księgozbiorze. Na rozgrzewkę wysłuchali zabawnego  wiersza Wandy Chotomskiej: ,, 30 lutego". Kolejna wizyta klas w bibliotece była bardzo udana yes

 

13 października 

 

Już 21 osób wstąpiło do Klubu Pożeraczy książek. Każdy klubowicz otrzymuje bilet, na którym zaznacza wykonane zadania. Tę ciekawą akcję zaproponował miesięcznik ,,Biblioteka w szkole"

Jesteś zainteresowany akcją, chcesz zostać pożeraczem książek?

 

Zapraszam do boblioteki!

Recenzentki

 

12 października                       

      Dobra wiadomość:) strona z recenzjami znów będzie aktywna. Chęć recenzowania zgłosiły nowe uczennice z klasy 5b: Jagoda, Zosia               i Malwina. 

Pasowanie na czytelnika

4 i 5 października

4 i 5 października odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych. Poprzedziła je prezentacja teatrzyku kamishibai pt. ,,Książki", która stała się pretekstem do rozmowy o czytaniu. Uczniowie dowiedzieli się również o wszystkich kwestiach technicznych związanych z wypożyczaniem. Każdy uczeń wrócił tego dnia do domu z wypożyczoną książką. Radości było co niemiara :)  

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

październik

Jak co roku, w październiku biblioteka szkolna obchodzi swoje święto. Hasło tegorocznych obchodów : „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”. Jakie atrakcje czekają uczniów tym razem:

-Klub Pożeraczy Książek

-Zagadki literackie

-Ankieta :Sposoby czytania

-Pobijanie rekordu w rysowaniu bohaterów literackich

-Nowości czytelnicze

-Zajęcia czytelnicze w bibliotece

Po szczegóły zapraszam do biblioteki.

 

 

Nowe książki :)

wrzesień

Czyelniczy rok szkolny zaczynamy z przytupem :) Na wystawce czekają na Was nowe, pachnące jeszcze farbą drukarską książki. Zachęcam do zaglądania i wypożyczania. Oto kilka przykładowych tytułów. 

Prawdziwe przyjaciółki - Shannon Hale, LeUyen Pham - książkaTarmosia Tomasz SamojlikOpowieści o tym, co daje moc Marek Michalak Ibis Książki dla dzieci i młodzieży pojedyncza twarda GandalfHistorie nieoczywisteSpójrz mi w oczy Audrey - Sophie Kinsella - książka

Rok szkolny 2021/2022

Humorki

21 marca

A ty jakie masz humorki? Taki tytuł nosi wystawa makiet prezentowanych na szkolnym półpiętrze , która jest efektem projektu realizowanego od grudnia w grupach świetlicowych. Projekt opierał się na serii książek ,,Humorki" Agnieszki Zimnowodzkiej. Uczniowie na zajęciach świetlicowych poznawali  zabawne opowieści o mieszkańcach miasteczka Humorki. W każdej książeczce dowcipnie przedstawiony został  szczególny typ charakteru bohaterów serii, o którym rozmawiano na zajęciach. Lektura i pogadanka  stały się inspiracją do wykonania kolorowych i pomysłowych prac. Książeczki  z serii Humorki  można wypożyczać w  bibliotece szkolnej.

Walentynki literackie

14 lutego

Na randkę w ciemno z książką mogli wybrać się czytelnicy w ramach literackich walentynek. Zaciekawieni uczniowie wychodzili w tym dniu z biblioteki z  tajemniczymi pakunkami, którch zawarość poznawali dopiero w domu.w ten sposób spotkali się z książkami, które być może nigdy nie trafiłyby do ich rąk.

 

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia

Jaką zupę lubi dziadek najbardziej, gdzie poznał babcię, w co bawili się dziadkowie, gdy byli mali...Na te i inne pytania próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi w czasie piątkowych spotań z klasami 1-3. Pomagały nam w rozmowie o dziadkach wspaniałe książki dla dzieci. Wzruszyliśmy się przygodami Nilsa,bohatera książki ,, Czy umiesz gwizdać Joanno", który na poszukiwanie dziadka wybrał się do domu starców. 

 

Nie masz jeszcze laurek dla babci i dziadka, może ta strona Cię zainspirujeyes

lhttps://mamatosiaczka.blogspot.com/2019/01/dzien-babci-i-dziadka-7-inspiracji-na.html

A w bibliotece znajdziesz te książki nawiązujące do tematu święta z 21 i 22 stycznia.

19 stycznia

Wystawa minerałów.

Wiktoria -uczennica klasy 7c zorganizowała w bibliotece szkolnej wystawę minerałów. Uczennica na przerwach opowiadała o swojej kolekcji i udzielała odpowiedzi na pytania oglądających. Ponieważ zainteresowanie wystawą było spore, planujemy jej wznowienie po feriach zimowych.

 

Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia

                                             

Christoper Robin Milne, czyli prawdziwy Krzyś, z ojcem Aleksandrem -pisarzem, autorem m.in.  serii o Kubusiu Puchatku.

Rozwiąż krzyżówkę o Puchatku -kliknij w link poniżej laugh

https://dbimg.eu/i/o8x80hvm.jpg

 

3 stycznia

130 rocznica urodzn J.R.R. Tolkiena

 

 

Fanów Tolkiena zachęcam do obejrzenia filmu o tworzeniu imion elfickich.

Ułóż puzzle cool

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/filmy/226850-krasnoludy/10x6

Rozwiąż quiz o Tolkienie yes

https://webowadbp.wixsite.com/tolkien/quizy

 

 

24 grudnia 

Zaczytanych Świąt :)

 

14-17 grudnia 

Warsztaty w bibliotece

Wszyscy uczymy się czułości-to tytuł wystawy prac uczniów , jaką można obejrzeć w naszej szkole. Wystawa jest efektem warsztatów ,,Czułość, czyli co ogrzewa nasze serca" przeprowadzonych przez paną psycholog szkolną i panią bibliotekarkę w przedświątecznym tygodniu wśród  klas 1-3. Warsztaty  były oparte m.in. o teatrzyk kamishibai ,,Czułość", do którego ilustracje i treść opracował  Antoine Guilloppe. Przedstawienie zachęciło do rozmowy na temat czułości, która stała się inspiracją do wykonania barwnych i ciekawych kolaży. Wszyscy uczniowie pracowali z wielkim zapałem , a efekty tej pracy sa piękne i wzruszające.

 

10 grudnia 

 

Wrocławski Dzień Czytania w Szkołach

Szkoła na Dobrej. Czytam sobie. Poziom 3 - Olech Joanna 

Wrocławski Dzień Czytania w Szkołach- wydarzenie organizowane przez Wydział Promocji Miasta i Turystyki oraz Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Departamentem Edukacji .
Święto upamiętniające otrzymanie Literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk stało się okazją do odwiedzenia uczniów klas 1-3 z ciekawą lekturą. Czytałam dzieciom fragmenty książek: 

,,Szkoła na Dobrej" oraz ,, Maska lwa".

            

 

6 grudnia             

Mikołajki

 

2 grudnia

Kalendarz adwentowy młodego czytelnika

<div class="container-wrapper-genially" style="position: relative; min-height: 400px; max-width: 100%;"><video class="loader-genially" autoplay="autoplay" loop="loop" playsinline="playsInline" muted="muted" style="position: absolute;top: 45%;left: 50%;transform: translate(-50%, -50%);width: 80px;height: 80px;margin-bottom: 10%"><source src="https://static.genial.ly/resources/panel-loader-low.mp4" type="video/mp4" />Your browser does not support the video tag.</video><div id="61a4cb7a36a9630dbbf8b8cc" class="genially-embed" style="margin: 0px auto; position: relative; height: auto; width: 100%;"></div></div><script>(function (d) { var js, id = "genially-embed-js", ref = d.getElementsByTagName("script")[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement("script"); js.id = id; js.async = true; js.src = "https://view.genial.ly/static/embed/embed.js"; ref.parentNode.insertBefore(js, ref); }(document));</script>

Kliknij w link i codziennie odczytaj nowe zadanie :)

<div style="width: 100%;"><div style="position: relative; padding-bottom: 56.25%; padding-top: 0; height: 0;"><iframe frameborder="0" width="1200px" height="675px" style="position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%;" src="https://view.genial.ly/61a4cb7a36a9630dbbf8b8cc" type="text/html" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" scrolling="yes" allownetworking="all"></iframe> </div> </div> <div class="container-wrapper-genially" style="position: relative; min-height: 400px; max-width: 100%;"><video class="loader-genially" autoplay="autoplay" loop="loop" playsinline="playsInline" muted="muted" style="position: absolute;top: 45%;left: 50%;transform: translate(-50%, -50%);width: 80px;height: 80px;margin-bottom: 10%"><source src="https://static.genial.ly/resources/panel-loader-low.mp4" type="video/mp4" />Your browser does not support the video tag.</video><div id="61a4cb7a36a9630dbbf8b8cc" class="genially-embed" style="margin: 0px auto; position: relative; height: auto; width: 100%;"></div></div><script>(function (d) { var js, id = "genially-embed-js", ref = d.getElementsByTagName("script")[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement("script"); js.id = id; js.async = true; js.src = "https://view.genial.ly/static/embed/embed.js"; ref.parentNode.insertBefore(js, ref); }(document));</script>

 

https://view.genial.ly/61a4cb7a36a9630dbbf8b8cc/interactive-content-kalendarz-adwentowy-dla-mlodego-czytelnika

22 - 26  listopada

Tydzień Pluszowego Misia

Co prawda Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na świecie 25 XI, ale w naszej szkole świętowaliśmy dłużej smiley . Wszystkie klasy 1-3 odwiedziły w tym czasie bibliotekę i obejrzały wystawę  ,, W Krainie Misiolandii". Dla kogo Aleksander  Milne napisał swą książkę?  W herbach jakich  miast znajdują się niedźwiedzie? I w końcu, co łaczy Święto Misia z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodorem Rooseveltem? O tym między innymi rozmawialiśmy w czasie lekcji

. Wielką radość sprawiła uczniom misiowa fotobudka wykonana przez Panią Olgę Łagowską.

październik

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

W październiku świętowaliśmy w bibliotece. Klasy1-3 uczestniczyły w lekcji ,,Mistrzowie ilustracji". Uczniowie poznawali najlepszych ilustratorów książek dla dzieci. Oglądali książki zgromadzone na wystawie, wykonali prace zainspirowane picturebookiem Joanny Chmielewskiej ,, Kłopot". Klasy 4a i 4b oglądały baśń  ,,Czerwony Kapturek" zaprezentowaną w  tetrzyku kamishibai

 

 

 

 

 

1 października

Pasowanie na czytelnika

1 X pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników. To był ważny dzień dla uczniów klas 1a, 1b i 1c. Po obejrzeniu teatrzyku kamishibai dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej, złożyły uroczyste ślubowanie i mogły po raz pierwszy skorzystać ze szkolnego księgozbioru. Uczniowie wyszli w tym dniu z biblioteki z uśmiechem na twarzy i książką w dłoni :) Zapraszam codziennie do biblioteki.

 

Rok szkolny 2020/2021

 

8-15 maja Tydzień bibliotek

Z okazji Tygodnia Bibliotek przeczytaj piękną historię o świetnym pisarzu Franzu Kafce.

 

 

"Franz Kafka, który nigdy nie ożenił się i nie miał dzieci, chodził po berlińskim parku Steglitz, kiedy zobaczył małą dziewczynkę, która płakała, bo zgubiła ulubioną lalkę. Ona i Kafka na próżno szukali zabawki. Kafka powiedział jej, żeby się z nim spotkała następnego dnia i razem ponownie poszukują.
Następnego dnia, kiedy wciąż nie znaleźli lalki, Kafka dał dziewczynce list "napisany" przez lalkę, w którym były takie słowa: "Proszę nie płacz. Pojechałam na wycieczkę, aby zobaczyć świat. Napiszę do ciebie o moich przygodach".
Tak rozpoczęła się historia, która trwała do końca życia pisarza.
Kiedy się spotykali, Kafka czytał jej starannie skomponowane listy opisujące przygody lalki na świecie. W końcu Franz przeczytał dziewczynce list z historią, którą sprowadza lalkę z powrotem do Berlina, a potem wręczył jej kupioną lalkę.
"Ona wcale nie wygląda jak moja lalka" - powiedziała. Kafka dał jej kolejny list, w którym mówił: "Podróże mnie zmieniły". Dziewczynka przytuliła nową lalkę i zaniosła ją do domu. Rok później Kafka zmarł.
Kilka lat później, dorosła już dziewczyna, znalazła ukryty w lalce mały liścik podpisany przez Kafkę: "Wszystko, co kochasz, prawdopodobnie zostanie utracone, ale na końcu miłość powróci w inny sposób.

 

29 kwietnia 

Escape room na majówkę TAJEMNICA VALLEBY

  kliknij link poniżej

https://view.genial.ly/606db48d7ba6360d7147b85f/presentation-tajemnica-valleby-1

28 kwietnia 

Ułóż puzzle i odczytaj ciekawostki o książkach

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1189afc20dff  

23 kwietnia

https://view.genial.ly/606d96536a33770d8300b57c/interactive-content-swiatowy-dzien-ksiazki-i-prawa-autorskiego  kliknij i  WEJDŹ DO POKOJU KSIĄZKOWYCH ZAGADEK

Ciekawostka przygotowana przez Maję z 8b

a) Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

b) Dzień Języka Angielskiego

Dzień Języka Angielskiego zwraca uwagę na to, że znajomość języków obcych ułatwia podróżowanie, nawiązywanie nowych kontaktów oraz znalezienie pracy. W tym dniu zachęca się młodych ludzi, aby więcej czasu poświęcali na naukę języka.

 

21 kwietnia- Światowy Dzień Kreatywnosci i Innowacji

Ciekawostka przygotowana przez Maję z 8b

To święto obchodzone 6 dni po urodzinach Leonarda da Vinci.  W tym dniu  organizowane są różne wydarzenia propagujące nowoczesne, kreatywne  oraz oryginalne rozwiązania. Szczególnie młodych ludzi warto zachęcać do używania wyobraźni            i wymyślania nowych rzeczy.

 

Ciekawostki o Mickiewiczu

Ciekawostka przygotowana przez Maję z 8b

 

  1. Adam Mickiewicz  pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej.
  2. Cenił sobie długie rozmowy z przyjaciółmi na temat filozofii i historii.
  3. Był podróżnikiem.
  4. Oficjalnie podaje się ,że Adam Mickiewicz umarł na cholerę choć nie brakowało podejrzeń wśród miejscowej polonii,iż Mickiewicz został otruty ponieważ był bardzo angarzującym się działaczem niepodległościowym.
  5. Miał szóstkę dzieci – córki Maria i Helena oraz czterech synów: Władysława, Józefa, Aleksandra oraz Jana.
  6. Przez krótki okres był bibliotekarzem.
  7. Jego żona Cecylia była od niego o 14 lat młodsza.
  8. W Paryżu funkcjonował pod przybranym nazwiskiem Muhl.
  9. Polacy uważali Mickiewicza za ,, Duchowego przywódcę ‘’ podczs walki o niepodległość.

                     10)Swoje dzieła pisał również w języku francuskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 we Wrocławiu
    ul. Koszykarska 2-4
    54-134 Wrocław
  • 71 798 69 30
    linie wewnętrzne:

    100- SEKRETARIAT
    102- wicedyrektor ds.PRZEDSZKOLA
    201-gr.1 202-gr.2 203-gr.3 204- gr.4
    103- wicedyrektor ds.SZKOŁY
    110- kierownik gospodarczy
    111- księgowość
    113- intendent
    130- biblioteka
    140- pedagog
    141- psycholog
    150- portiernia
    170- pielęgniarka
    200- pokój nauczycielski

    tel.fax 71 798 44 30

    Inspektor Ochrony Danych : Tomasz Grzybowski tel. 501 083 482

Galeria zdjęć