Przedmiotowe zasady oceniania z wiedzy o społeczeństwie
Szkoła Podstawowa nr 19 we Wrocławiu
Przedmiotowy system oceniania z wos, opracowany został w oparciu o:
1. Podstawę programową,
2. Statut SP19,
3. Program nauczania wiedzy o społeczeństwie „ Wiedza o społeczeństwie”, wydawnictwo WSiP.
Program z wos realizowany jest w ciągu 2 godzin tygodniowo w klasie VIII szkoły podstawowej.
Zasady ogólne:
1. Nauczyciel na początku roku szkolnego informuje uczniów o wymaganiach edukacyjnych oraz przedstawia zasady oceniania.
2. Oceny są jawne dla ucznia i rodziców/ opiekunów prawnych. Oceny odnotowywane będą na bieżąco w dzienniku elektronicznym.
3. Na prośbę ucznia, jego rodziców lub prawnych opiekunów, nauczyciel ustalający ocenę jest zobowiązany ją uzasadnić. Sprawdzone i ocenione prace kontrolne uczeń, a na życzenie również rodzic otrzymuje do wglądu. Prace kontrolne są przechowywane przez nauczyciela do końca roku szkolnego. Prace zawarte w zeszycie przedmiotowym przechowuje uczeń.
4. Uczeń jest zobowiązany do posiadania podręcznika i zeszytu przedmiotowego na każdej lekcji przedmiotu.
5. Oceny klasyfikacyjne są ustalane w terminach i skali określonej w Wewnątrzszkolnych Zasadach Oceniania.
6. Ocenę roczną wystawia się na podstawie oceny śródrocznej i ocen bieżących z II semestru.
7. Oceny z WOS będą ustalane w skali 1-6:
6 – celujący
5 – bardzo dobry
4 – dobry
3 – dostateczny
2 – dopuszczający
1 – niedostateczny
Zasady szczegółowe:
1. Przedmiotem oceniania są: wiadomości, umiejętności i praca ucznia, jego aktywność i przygotowanie do zajęć.
2. Pomiar osiągnięć uczniów odbywa się za pomocą następujących narzędzi: sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne, prace długoterminowe (np. projekty),prace domowe, aktywność na lekcji i pozalekcyjna (np. udział w poczcie sztandarowym, wolontariat, samorząd szkolny).
3. Nieprzygotowanie do lekcji uczeń zgłasza nauczycielowi na początku lekcji, po wejściu do sali. Uczeń ma prawo zgłosić 2 nieprzygotowania w semestrze bez konsekwencji w postaci oceny negatywnej. Uczeń ma obowiązek uzupełnić zaległe zadania. Nieprzygotowanie nie dotyczy zapowiedzianych sprawdzianów i kartkówek. W przypadku dłuższej, usprawiedliwionej nieobecności ucznia, zgłaszającemu nieprzygotowanie nie odnotowuje się tego faktu w e-dzienniku jako kolejnego nieprzygotowania, nie wpisuje się również oceny niedostatecznej.
4. Zasady oceniania prac pisemnych:
a) zadanie domowe:
- brak zgłoszenia nieodrobionej pracy domowej jest równoznaczny z otrzymaniem oceny niedostatecznej,
- przy ocenie pracy domowej pisemnej uwzględnia się: zgodność z tematem pracy, poprawność merytoryczną, zawartość rzeczową, wkład pracy ucznia,
b) kartkówka:
- trwa od 5 do 15 minut, obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji i nie musi być zapowiadana wcześniej przez nauczyciela,
- przeprowadza się ją w formie: testu wyboru, pytań zamkniętych albo otwartych niewymagających dłuższej odpowiedzi,
-zgłoszenie nieprzygotowania do lekcji zwalnia ucznia z pisania niezapowiedzianej kartkówki.
c) Sprawdzian:
-sprawdziany pisemne są obowiązkowe,
-sprawdzian przeprowadza się po zrealizowaniu działu programowego i obejmuje większą partię materiału,
-jest zapowiedziany co najmniej jeden tydzień przed terminem przeprowadzenia, a termin jest ustalany z uczniami i zapisywany w dzienniku elektronicznym,
-sprawdzian jest poprzedzony lekcją powtórzeniową,
-uczeń powinien być zapoznany z zagadnieniami i kryteriami stosowanymi przy ocenie sprawdzianu,
-prace pisemne powinny być sprawdzone i omówione w ciągu dwóch tygodni od dnia przeprowadzenia (wyjątek stanowią uzasadnione opóźnienia-nieobecność nauczyciela lub uczniów)
-uczeń, który był nieobecny na sprawdzianie ma obowiązek zgłosić się do nauczyciela na pierwszej lekcji po upływie nieobecności w celu ustalenia dodatkowego terminu zaliczenia zaległego sprawdzianu( do tej pory w e-dzienniku widnieje wpis 0 ).
-odmowa pisania sprawdzianu/ testu przez ucznia jest równoznaczna z uzyskaniem oceny niedostatecznej niepodlegającej poprawie,
-korzystanie przez ucznia na sprawdzianie z niedozwolonych pomocy, urządzeń elektronicznych oraz praca niesamodzielna powoduje wystawienie mu oceny niedostatecznej,
-jeśli uczeń nie napisze zaległego sprawdzianu skutkuje to niższą oceną półroczną,
-prace pisemne są punktowane zgodnie z WZO i przeliczane na stopnie szkolne według skali:
99 % -100% celujący
90%-98% bardzo dobry
75% -89% dobry
50 %–74% dostateczny
30% -49% dopuszczający
0% -29% niedostateczny
Sprawdzone i ocenione prace kontrolne otrzymuje uczeń do wglądu w celu omówienia popełnionych błędów. Poprawiać można oceny 1,2 i 3 w terminie ustalonym przez nauczyciela. Prace mogą być udostępnione do wglądu na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów.
5. Praca ucznia na lekcji:
- za swoją pracę i aktywność na lekcji ( wypowiedzi, rozwiązywanie ćwiczeń, itp.) uczeń będzie dodatkowo oceniany otrzymując „plusy” lub „minusy”, 5„plusów” będzie równoznaczne z otrzymaniem oceny bardzo dobrej, natomiast 5„minusów” z oceną niedostateczną,
- ocena pracy w grupie obejmuje: stopień zaangażowania, staranność, zgodność z tematem, terminowość wykonania zadania i formę prezentacji efektów pracy grupy.
6. Kryteria i wymagania na poszczególne stopnie:
Stopień celujący(6): uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami na stopień bardzo dobrym, ale ponadto dysponuje wiedzą wskazującą na szczególne zainteresowanie przedmiotem. Uczeń biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych z programu nauczania, ma własne przemyślenia i oceny. Osiąga sukcesy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Bierze czynny udział w życiu szkoły( wolontariat, samorząd uczniowski lub poczet sztandarowy), wykazuje się aktywną i prospołeczną postawą. Prezentuje postawy patriotyczne.
Stopień bardzo dobry(5): uczeń samodzielnie wyjaśnia najważniejsze terminy i zagadnienia, opanował pełen zakres wiedzy i umiejętności przewidzianych w danej klasie, logicznie kojarzy fakty, formułuje własne opinie i wnioski oraz potrafi przekonująco uzasadnić swoje zdanie. Aktywnie współpracuje z grupą, zachęca inne osoby do aktywności oraz troszczy się o dobrą jakość efektów pracy grupy. Wykazuje inicjatywę, nie będąc zachęcany przez nauczyciela. Bierze aktywny udział w lekcji.
Stopień dobry(4): uczeń samodzielnie wyjaśnia najważniejsze terminy i zagadnienia oraz wykonuje zadania złożone. Potrafi kojarzyć fakty, formułować własne opinie i wnioski. Dba o styl wystąpienia. Z zaangażowaniem pracuje w grupie i zachęca inne osoby do aktywności. Często sam zgłasza się do odpowiedzi.
Stopień dostateczny(3): uczeń potrafi z pomocą nauczyciela wyjaśnić najważniejsze terminy i zagadnienia oraz wykonać typowe zadania o średnim stopniu trudności. Potrafi kojarzyć niektóre fakty. Nie popełnia zbyt często błędów rzeczowych . Aktywnie współpracuje z grupą, czasami sam zgłasza się do odpowiedzi.
Stopień dopuszczający(2): uczeń potrafi z pomocą nauczyciela wyjaśnić niektóre z terminów i zagadnień omówionych na lekcjach oraz wykonać najprostsze zadania. Nie potrafi kojarzyć zbyt wielu faktów. Posługuje się ubogim słownictwem. Popełnia liczne błędy . Nie unika współpracy z grupą, ale nie wykazuje się własną inicjatywą. Uaktywnia się tylko na wyraźne polecenie nauczyciela.
Stopień niedostateczny(1): uczeń nie potrafi wyjaśnić najważniejszych terminów ani zagadnień omówionych na lekcjach, nie jest w stanie wykonać najprostszych zadań, nawet z pomocą nauczyciela. Nie interesuje się tematyką zajęć oraz nie współpracuje z grupą. Nie odrabia zadań, nie poprawia ocen cząstkowych.
7. Waga ocen:
- sprawdzian 5
- kartkówka 3
- praca w grupie 2
- odpowiedź ustna 2
- aktywność na lekcji 1
- zadanie domowe 1-2
Opracowała Agnieszka Maziarska, nauczyciel historii i wos