PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA – GEOGRAFIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ 19 WE WROCŁAWIU
Przedmiotowy system oceniania z geografii w SP 19 został opracowany w oparciu o:
W toku nauczania geografii w szkole podstawowej ocenie podlegają kluczowe kompetencje w edukacji geograficznej, za które uznaje się:
I.FORMY AKTYWNOŚCI UCZNIA PODLEGAJĄCE OCENIE:
*Brak zaliczenia pracy pisemnej nauczyciel oznacza wpisując w rubrykę ocen „0”. Po upływie dwóch tygodni, od pojawienia się takiego wpisu w dzienniku i/lub powrotu ucznia po dłuższej nieobecności do szkoły, nauczyciel wpisuje w miejsce „0” ocenę ndst.
II.SPOSOBY OCENIANIA
100% celujący (6)
99% - 90% bardzo dobry (5)
89% - 75% dobry (4)
74% - 50% dostateczny (3)
49% - 30% dopuszczający (2)
29% - 0% niedostateczny (1)
3. KRYTERIA I WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE
* Ocena niedostateczna - Uczeń nie opanował niezbędnych wiadomości i umiejętności zawartych w wymaganiach podstawy programowej potrzebnych do kontynuowania nauki. W szczególności: wykazuje brak systematyczności i chęci do nauki, nie posiada podstawowej orientacji na mapie, nie wykonuje zadań domowych, nie potrafi samodzielnie korzystać z różnych źródeł, w tym treści podręcznika, nie pracuje na lekcji, nie potrafi rozwiązać zadań teoretycznych i praktycznych o elementarnym stopniu trudności samodzielnie, w grupie lub nawet przy pomocy nauczyciela, nie udziela prawidłowych odpowiedzi na większość zadanych mu pytań
* Ocena dopuszczająca - Uczeń ma braki w wymaganiach koniecznych z zakresu wiadomości i umiejętności. Tu: opanował w stopniu elementarnym umiejętność czytania map, posiada elementarną orientację na mapie świata, Europy i Polski, posługuje się w stopniu elementarnym słownictwem i terminologią geograficzną, samodzielnie rozwiązuje i wykonuje zadania o niewielkim stopniu trudności, przejawia chęć i gotowość pracy i współpracy, umie wykorzystać różne źródła informacji, przy czym objawia się to jako praca odtwórcza, wskazująca na słabe zrozumienie polecenia, nadrabia zaległości, przy pomocy nauczyciela udziela odpowiedzi na proste pytania.
*Ocena dostateczna - Uczeń opanował podstawowe wiadomości i wybrane umiejętności określone podstawą programową. W szczególności: posiada podstawową orientację na mapie i w przestrzeni geograficznej, poprawnie wyraża swoje myśli w prostych i typowych przykładach, przy wypowiedzi widać nieliczne błędy, odpowiedź ustna odbywa się przy pomocy nauczyciela zadającego kolejne pytania, samodzielnie i w grupie rozwiązuje poprawnie nieskomplikowane polecenia, potrafi naśladować podobne rozwiązania w analogicznych sytuacjach, wartościuje elementy działalności człowieka środowisku, poprawnie odczytuje dane z tekstu, rysunków, diagramów, tabel, przetwarza proste dane na wykresy, wykonuje wybrane, proste obliczenia stosowane w geografii, z pomocą nauczyciela poprawnie stosuje wiadomości i umiejętności do rozwiązywania sytuacji problemowych.
* Ocena dobra - Uczeń opanował wiadomości i umiejętności w stopniu dobrym, uwzględniającym wymagania rozszerzające. W szczególności: pracuje systematycznie, a jego przygotowanie, choć pełne jest różne jakościowo, posiada dobrą orientację na mapie świata, czyta ze zrozumieniem mapy tematyczne, dokonuje poprawnych interpretacji różnorodnych tekstów źródłowych, udziela zasadniczo samodzielnie odpowiedzi, choć uwidaczniają się niewielkie braki w wiedzy lub wypowiedź nie wyczerpuje omawianego zagadnienia, wiadomości i umiejętności podstawowe są dla niego zrozumiałe, potrafi samodzielnie rozwiązywać zadania o pewnym stopniu trudności tu: treści przystępne, średnio trudne, wykonuje wszystkie obliczenia stosowane w geografii, dostrzega zależności przyczynowo-skutkowe, łączy zagadnienia w logiczne ciągi, opanował umiejętność dokonywania interpretacji prostych zjawisk przedstawianych graficznie, jego wypowiedzi są poprawne pod względem merytorycznym, potrafi wartościować działalność człowieka środowisku, aktywnie i efektywnie pracuje i współpracuje w zespołach grupowych, chętnie wykonuje dodatkowe zadania.
* ocena bardzo dobra - Uczeń w stopniu wyczerpującym opanował materiał przewidziany w podstawie programowej dla danej klasy oraz praktycznie stosuje umiejętności z zakresu kluczowych kompetencji w edukacji geograficznej. W szczególności: przygotowanie ucznia do lekcji jest pełne, wszechstronne oraz systematyczne, sprawnie posługuje się wiadomościami i zdobytymi umiejętnościami, podczas wypowiedzi ustnej samodzielnie potrafi interpretować omawiane zagadnienie, jego wypowiedź jest ładna, ciekawa i poprawna pod względem merytorycznym, stylistycznym i gramatycznym, samodzielnie dokonuje interpretacji treści mapy i innych materiałów źródłowych, obok prawidłowego wnioskowania przeprowadza proste analizy zjawisk, potrafi zastosować wiedzę w praktycznym działaniu, chętnie wykonuje zadania i prace dodatkowe, wykorzystuje różne źródła informacji do pogłębiania swojej wiedzy, bierze aktywny udział w przedsięwzięciach o charakterze środowiskowym, wnosi twórczy wkład w realizację zadań oraz omawianych zagadnień, pracuje nad własnym rozwojem lub bierze aktywny udział w konkursach o treściach geograficznych.
* Ocena celująca - Uczeń spełnia wszystkie kryteria ujęte w wymaganiach na ocenę bardzo dobrą oraz samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia i zainteresowania, a ich efekty potrafi zaprezentować w formie wcześniej uzgodnionej z nauczycielem. Osiągnął sukcesy w konkursach przedmiotowych (etap co najmniej powiatowy), uzyskał tytuł laureata, I, II, III miejsce lub wyróżnienie.
4. KOMUNIKOWANIE WYNIKÓW NAUCZANIA:
- Nauczyciel po sprawdzeniu prac pisemnych informuje uczniów o ocenie, pokazuje uczniom prace, omawia je i ustala sposób dokonania poprawy błędów.
- Informacje o osiągnięciach uczniów przekazywane są rodzicom na zebraniach i podczas konsultacji.
Opracowała: Małgorzata Kraśnianka – nauczyciel geografii
Dostosowania wymagań PZO w zależności od wskazań w opinii z poradni:
-w trakcie rozwiązywania zadań tekstowych sprawdzać, czy uczeń przeczytał treść zadania
i czy prawidłowo ją zrozumiał, w razie potrzeby udzielać dodatkowych wskazówek, w czasie sprawdzianów zwiększyć ilość czasu na rozwiązanie zadań
-uwzględniać trudności związane z zapamiętywaniem nazw, definicji, odczytywaniem współrzędnych geograficznych, orientacją na mapie, odczytywaniem kierunków geograficznych itp.
-materiał sprawiający trudność dłużej utrwalać, dzielić na mniejsze porcje, dać uczniowi do rozwiązania w domu podobne zadania jak na sprawdzianach
-częste odwoływanie się do konkretu (np. graficzne przedstawianie treści ), szerokie stosowanie zasady poglądowości
-omawianie niewielkich partii materiału i o mniejszym stopni trudności (pamiętając, ze obniżenie wymagań nie może zejść poniżej podstawy programowej)
-podawanie poleceń w prostszej formie (dzielenie złożonych treści na proste, bardziej zrozumiałe części)
-wydłużanie czasu na wykonanie zadania
-podchodzenie do dziecka w trakcie samodzielnej pracy w razie potrzeby udzielenie pomocy, wyjaśnień, mobilizowanie do wysiłku i ukończenia zadania
-zadawanie do domu tyle, ile dziecko jest w stanie samodzielnie wykonać
-potrzeba większej ilości czasu i powtórzeń dla przyswojenia danej partii materiału
- eliminowanie stresu i napięć emocjonalnych poprzez min. pochwalę słowną, wzmocnienie pozytywne systematyczności, sumienności i wytrwałości, stwarzanie okazji do odnoszenia sukcesów
-naukę definicji, reguł, rozłożyć w czasie, często przypominać i utrwalać
-oceniać tok rozumowania, nawet gdyby ostateczny wynik był błędny co może wynikać z pomyłek rachunkowych