O przedmiocie Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Podstawa programowa PZO PZO z j. angielskiego

Edukacja wczesnoszkolna

PZO z j. angielskiego

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH

W ZESPOLE SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM NR 19 WE WROCŁAWIU

dla klas: I-III język angielski

I. Program nauczania:

Nazwa programu:

Program nauczania języka angielskiego dla I etapu edukacyjnego

II. Zasady oraz kryteria oceniania

• W ocenianiu uczniów z klas I-III, jako kolejnej płaszczyzny integracji w edukacji wczesnoszkolnej została wprowadzona ocena opisowa. Ten typ ocen przewiduje możliwość wystawiania ocen cząstkowych w postaci stopni. Nauczyciele klas I-III przyjęli cyfrowy system ocen cząstkowych, które na podstawie bieżącej obserwacji  odnotowują w dzienniku Librus:

a) celujący – wyrażony cyfrą 6,

b) bardzo dobry – wyrażony cyfrą 5,

c) dobry – wyrażony cyfrą 4,

d) dostateczny – wyrażony cyfrą 3,

e) dopuszczający – wyrażony cyfrą 2,

f) niedostateczny – wyrażony cyfrą 1.

• Na koniec semestru i na koniec roku zostaje wystawiona ocena opisowa, która dostarcza informacji o postępach dziecka w nauce bez porównywania go z innymi dziećmi. Nauczyciel dokonuje całościowej oceny opanowania materiału przez ucznia na jednym z sześciu poziomów: doskonale, bardzo dobrze, dobrze, wystarczająco, słabo lub nie opanował.
  • W czasie lekcji nauczyciel dokonuje oceny bieżącej, kiedy za dobre wykonanie zadania lub dużą aktywność uczeń może dostać pieczątkę/naklejkę w zeszycie
  • Oceny formalne, czyli krótkie testy sprawdzające opanowanie materiału oceniane punktowo/procentowo traktowane przeprowadzane w celach diagnostycznych mogą być wprowadzane po każdym rozdziale, zwłaszcza w klasie trzeciej, w celu przygotowania uczniów do takiej formy sprawdzania wiedzy w drugim etapie edukacyjnym.

III. Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

• Odpowiedź na bodziec rysunkowy (np. flashcards)
  • Dialogi w parach pod kontrolą nauczyciela
  • odgrywanie dialogów lub scenek
  • zabawy pamięciowe
  • przyporządkowywanie usłyszanych słów do obrazków
  • słuchanie i pisanie liczby, która jest wymawiana (dyktando liczbowe);
  • słuchanie i kolorowanie według tego, co jest mówione;
  • słuchanie i określanie, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe;
  • łączenie wyrazów z obrazkami, które je przedstawiają (matching);
  • słuchanie i wypełnianie tabeli według tego, co jest mówione;
  • słuchanie i zapisywanie kolejności, w której są przytaczane opisy obrazków w historyjce;
  • wybieranie odpowiednich słów w celu uzupełnienia luk w tekście (guided writing);

IV.  Poziomy osiągnięć ucznia

Program nauczania szczegółowo charakteryzuje poziomy osiągnięć ucznia kończącego klasę trzecią, czyli cały etap nauczania. Podział ten nawiązuje do zapisu w podstawie programowej.

Cele szczegółowe wymagane od ucznia kończącego klasę III, czyli na koniec I etapu kształcenia, zostały precyzyjnie określone w Podstawie programowej w formie efektów kształcenia.

DOSTOSOWANIA DLA UCZNIÓW POSIADAJĄCYCH OPINIĘ Z PORADNI

i w zależności od wskazań w opinii:

1.  Dobór metod pracy do możliwości ucznia

2. Wydłużenie czasu na przepisywanie notatki i na prace pisemne w tym sprawdziany/kartkówki

3. Dostosowanie trudności testów do możliwości ucznia, stosowanie w testach zadań wyboru, a nie otwartych

4. Wyznaczanie większej ilości czasu na zapamiętanie nowego słownictwa

5. Akceptowanie pisma drukowanego

6. Dopilnowywanie zapisów w zeszycie/ rozdawanie gotowych notatek do wklejenia (notatki graficzne, tabelki, rysunki)

7. Stosowanie pozytywnych wzmocnień (pochwała, zachęta), udzielanie stałego wsparcia emocjonalnego podczas lekcji, dającego  poczucie bezpieczeństwa

8. Wykorzystywanie aktywności ucznia, umożliwienie odpowiedzi na forum, gdy się zgłasza

9. Unikanie oceniania/omawiania błędów na forum klasy

10. Wspieranie ucznia dodatkową pomocą podczas pracy na lekcji