O przedmiocie Nauczyciele przedmiotu Podstawa programowa z historii PZO

Przedmiotowy system oceniania w klasach IV-VII Szkoły Podstawowej nr 19

I Ogólne zasady oceniania

1. Na lekcję historii uczeń przynosi: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy oraz przybory do pisania.
  2. Uczeń zobowiązany jest przygotować się do każdej lekcji (utrwalić wiadomości i umiejętności z ostatnich trzech lekcji, wykonać ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń dotyczące omówionego tematu, odrobić zadanie domowe).
  3. Przy ocenianiu ucznia ze specyficznymi trudnościami w nauce nauczyciel uwzględnia możliwości ucznia.
  4. Ocenie podlegają: sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne, zadania domowe i zadania zlecone przez nauczyciela, aktywność ucznia na lekcji. Zapisy w zeszycie przedmiotowym świadczą o pracy ucznia i podlegają ocenie.
  5. Sprawdziany są:
  • zapowiadane przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem
  • poprzedzane są lekcją powtórzeniową.
  1. Uczeń nieobecny na  sprawdzianie musi go napisać w terminie uzgodnionym z  nauczycielem.
  2. Każdy sprawdzian uczeń ma prawo poprawić w ciągu 2 tygodni od dnia podania informacji o ocenach. Uczeń poprawia pracę tylko raz, a ocena uzyskana na poprawie jest oceną końcową ze sprawdzianu.
  3. Uczeń, który nie był w szkole ma obowiązek uzupełnić wiadomości, zeszyt przedmiotowy oraz zeszyt ćwiczeń.
  4. Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 1 tygodnia) uczeń może być zwolniony z obowiązku pisania sprawdzianu, kartkówki, odpowiedzi ustnej obejmujących materiał zrealizowany w trakcie jego nieobecności.
  5. Kartkówki  nie muszą być zapowiadane i  dotyczą  trzech ostatnich lekcji.
  6. Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu semestru zgłoszenia nieprzygotowania się do lekcji. Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumie się: brak zeszytu ćwiczeń, brak zeszytu przedmiotowego, brak zadania domowego, niegotowość do odpowiedzi. Po wykorzystaniu określonego powyżej limitu uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczną.
  7. Aktywność na lekcji jest nagradzana „plusami”. Za 5 zgromadzone plusy  uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Przez aktywność na lekcji rozumiemy: udział w dyskusji, częste zgłaszanie się i udzielanie poprawnych odpowiedzi, aktywną pracę w grupach. Analogicznie: za brak pracy i aktywności na lekcji czy zadania domowego uczeń otrzymuje minusy. Za trzy zgromadzone minusy uczeń otrzymuję ocenę niedostateczną.
  8. Punkty uzyskane na sprawdzianach są przeliczane na stopnie wg następującej skali:

100%-98%                     celujący (6)

97% - 90%             bardzo dobry (5)

89% - 75%             dobry (4)

74% - 55%             dostateczny (3)

54% - 35%             dopuszczający (2)

34% - 0%               niedostateczny (1)

1. Podana skala nie dotyczy sprawdzianów zewnętrznych.

II. Klasyfikacja śródroczna i roczna

1. Ocenę semestralną i roczną wystawia nauczyciel wstępnie (ołówkiem) na 1 miesiąc przed radą klasyfikacyjną i ostatecznie (długopisem) na 7 dni przed terminem klasyfikacji.
  2. O postępach/ trudnościach w nauce uczniowie są informowani na bieżąco. Rodzice zainteresowani postępami w nauce swoich dzieci mogą uzyskać informacje podczas zebrań i konsultacji.
  3. O zagrożeniu oceną niedostateczną nauczyciel informuje ucznia, jego rodziców i wychowawcę klasy na miesiąc przed klasyfikacją śródroczną i roczną.
  4. Na wystawioną ocenę semestralną i roczną mają wpływ oceny za : umiejętności, systematyczną pracę, wiedzę i udział w konkursach.
  1. Ocenę roczną wystawia się na podstawie ocen uzyskanych w ciągu całego roku, decydujący wpływ na ocenę semestralną i roczną mają oceny ze sprawdzianów.
  2. Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który spełnia kryteria oceny bardzo dobrej i osiągnął sukcesy w konkursach historycznych na szczeblu pozaszkolnym, posiada wiedzę wykraczającą poza program i potrafi ją zaprezentować.

III. Obszary aktywności ucznia podlegające ocenie na lekcjach historii:

• posługiwanie się mapą, atlasem historycznym, osią czasu,
  • analizowanie tekstów źródłowych,
  • prowadzenie zeszytu przedmiotowego i zeszytu ćwiczeń,
  • zaangażowanie i wkład pracy ucznia,
  • odpowiedzi ustne,
  • integracja wiedzy historycznej uzyskanej z różnych źródeł,
  • ujmowanie treści historycznych w związki przyczynowo -skutkowe,
  • dostrzeganie związków teraźniejszości z przeszłością oraz ciągłości rozwoju kulturalnego i cywilizacyjnego,
  • tworzenie narracji opartej na treściach historycznych, z uwzględnieniem pojęcia czasu, przestrzeni, ciągłości

i zmiany,

• stosowanie pojęć historycznych w opisywaniu i wyjaśnianiu wydarzeń historycznych,
  • odczytywanie i opisywanie różnorodnych źródeł informacji oraz dokonywanie ich selekcji i oceny przydatności do rozwiązywania rozmaitych zadań,
  • stawianie pytań oraz formułowanie własnego stanowiska,
  • angażowanie ucznia w działania na rzecz rozwiązywania problemów i zadań w najbliższym otoczeniu i środowisku lokalnym,
  • odczytywanie związków łączących tradycję rodzinną z tradycjami regionu, odczuwanie więzi ze wspólnotą lokalną, narodową, europejską i globalną.

Opracował: Wojciech Kopiński – nauczyciel historii