Strony przedmiotu Chemia

Przedmiotowe zasady oceniania na lekcjach chemii w klasach VII-VIII :

1.Uczeń zobowiązany jest przygotować się do każdej lekcji .

2.Przy ocenianiu ucznia ze specyficznymi trudnościami w nauce, nauczyciel uwzględnia jego możliwości.

3.Ocenie podlegają: sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne, zadania domowe, aktywność ucznia na lekcji, prace dodatkowe.

4.Sprawdziany są:

-zapowiadane przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem

-poprzedzane lekcją powtórzeniową, na której podany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.

5.Uczeń nieobecny na  sprawdzianie musi napisać go w terminie uzgodnionym    z  nauczycielem.

6.Każdy sprawdzian uczeń ma prawo poprawić w ciągu 2 tygodni od dnia podania informacji o ocenach. Uczeń poprawia pracę tylko raz.

7.Uczeń, który nie był w szkole ma obowiązek uzupełnić wiadomości i zeszyt przedmiotowy.

8.Kartkówki  nie muszą być zapowiadane i  dotyczą  trzech ostatnich lekcji.

9.Uczeń ma prawo do dwukrotnego, w ciągu semestru, zgłoszenia nieprzygotowania się do lekcji. Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumie się: brak zeszytu przedmiotowego, brak zadania domowego, niegotowość do odpowiedzi. Po wykorzystaniu limitu uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczną.

10.Brak pracy na lekcji może być oceniany „minusami”. Za pięć  zgromadzonych minusów uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną

11.Aktywność na lekcji jest nagradzana „plusami”. Za 5 zgromadzonych plusów uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Przez aktywność na lekcji rozumiemy: udział w dyskusji, częste zgłaszanie się i udzielanie poprawnych odpowiedzi, aktywną pracę w grupach.

12.Ocenę roczną wystawia się na podstawie uzyskanych ocen w ciągu całego roku.

14. Uczeń ma prawo odwołać się od oceny semestralnej i rocznej zgodnie z zasadami zawartymi w statucie.

15.Punkty uzyskane na sprawdzianach są przeliczane na stopnie wg następującej skali:

100%                     celujący (6)

99% - 90%             bardzo dobry (5)

89% - 75%             dobry (4)

74% - 50%             dostateczny (3)

49% - 30%             dopuszczający (2)

29% - 0%               niedostateczny (1)

16.Waga wystawianych ocen :
· oceny ze sprawdzianów - waga 4,
· kartkówki , projekty, konkursy– waga 2 do 4 ,
· pozostałe oceny  – waga 1.

Dostosowanie wymagań PZO w zależności od wskazań w opinii z poradni:

-w trakcie rozwiązywania zadań tekstowych sprawdzać, czy uczeń przeczytał treść zadania i czy prawidłowo ją zrozumiał, w razie potrzeby udzielać dodatkowych wskazówek, w czasie sprawdzianów zwiększyć ilość czasu na rozwiązanie zadań

-uwzględniać trudności związane z myleniem znaków działań, przestawianiem cyfr, zapisywaniem reakcji i chemicznych itp.

-materiał sprawiający trudność dłużej utrwalać, dzielić na mniejsze porcje, dać uczniowi do rozwiązania w domu podobne zadania jak na sprawdzianach

-częste odwoływanie się do konkretu (np. graficzne przedstawianie treści zadań), szerokie stosowanie zasady poglądowości

-omawianie niewielkich partii materiału i o mniejszym stopni trudności (pamiętając, ze obniżenie wymagań nie może zejść poniżej podstawy programowej)

-podawanie poleceń w prostszej formie (dzielenie złożonych treści na proste, bardziej zrozumiałe części)

-wydłużanie czasu na wykonanie zadania

-podchodzenie do dziecka w trakcie samodzielnej pracy w razie potrzeby udzielenie pomocy, wyjaśnień, mobilizowanie do wysiłku i ukończenia zadania

-zadawanie do domu tyle, ile dziecko jest w stanie samodzielnie wykonać

-potrzeba większej ilości czasu i powtórzeń dla przyswojenia danej partii materiału

- eliminowanie stresu i napięć emocjonalnych poprzez min. pochwalę słowną, wzmocnienie

pozytywne systematyczności, sumienności i wytrwałości, stwarzanie okazji do odnoszenia sukcesów

-naukę definicji, reguł, wzorów, symboli chemicznych rozłożyć w czasie, często przypominać i utrwalać

-oceniać tok rozumowania, nawet gdyby ostateczny wynik był błędny co może wynikać z pomyłek rachunkowych

-uwzględniać trudności związane z myleniem znaków działań, przestawianiem cyfr, zapisywaniem reakcji chemicznych itp.