Strony przedmiotu Informatyka

PZO_informatyka_IV-VIII.pdf

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z INFORMATYKI

Przedmiotem oceny są:

• wiedza i umiejętności oraz wykorzystywanie własnych możliwości;

• wiadomości i umiejętności ucznia wynikające z podstawy programowej nauczania informatyki  oraz wymagań programu nauczania;

• wysiłek wkładany przez ucznia
  • aktywność i systematyczność.

Obszary aktywności ucznia podlegające ocenianiu :

• Ćwiczenia wykonywane na lekcji.
  • Odpowiedzi ustne.
  • Sprawdziany teoretyczne, sprawdziany praktyczne (przy komputerze) oraz kartkówk
  • Aktywność podczas pracy na lekcji.

Przedmiotowy system oceniania jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem

• Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
  • Oceny są jawne.
  • Sprawdziany, odpowiedzi ustne i prace domowe są obowiązkowe.
  • Sprawdziany są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
  • Krótkie sprawdziany (kartkówki) z ostatnich 3 lekcji nie muszą być zapowiadane.
  • Uczeń nieobecny na sprawdzianie powinien go zaliczyć w terminie uzgodnionym z nauczycielem.

Każdy sprawdzian napisany na ocenę niedostateczną lub dopuszczającą można poprawić. Poprawa jest dobrowolna. Uczeń poprawia sprawdzian tylko raz i pod uwagę brana jest poprawiona ocena, przy czym w dzienniku zachowane są dwie oceny. Termin poprawy wyznacza się w terminie do dwóch tygodni od uzyskania oceny.

Uczniowie pracujący w dwuosobowych grupach nie muszą otrzymać tej samej oceny, na ostateczną ocenę będzie się składać nie
tylko końcowy efekt, ale też ich indywidualny wkład w wykonywanie pracy.

Badanie kompetencji ucznia odbywa się w jego obecności i przy komputerze.

Ważna jest zatem efektywna praca ucznia na lekcji. Na ocenę z przedmiotu nie mają wpływu cechy osobowościowe ocenianych. Nauczyciel przestrzega zasady jawności w wystawianiu ocen. Przy ustalaniu oceny nauczyciel bierze pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywaniu się z obowiązków lekcyjnych, aktywność podczas lekcji, chęć uczestnictwa w zajęciach i zadaniach dodatkowych.

Standardy wymagań edukacyjnych

Na ocenę z informatyki składa się:

• sprawdzanie wiadomości i umiejętności w zakresie podstawowych i ponadpodstawowych wiadomości i umiejętności ucznia:wypowiedzi ustnych ucznia,
  • ćwiczeń praktycznych,
  • postaw uczniów, zachowania w pracowni komputerowej
  • przygotowanie do zajęć- posiadanie książki, pracy domowej, pendriva
  • umiejętność pracy w zespole.

Ale także:

• aktywność twórcza ucznia,

• kreatywność,

• postępy,

• współpraca,

• pomysłowość,

• nowatorstwo,

• pełnienie ról w zespole,

• pomysły i ich realizacja.

Narzędzia pomiaru osiągnięć ucznia:

• Testy — na zakończenie działu. Zapowiadane są z tygodniowym wyprzedzeniem i wpisane do dziennika. Ocena niedostateczna otrzymana przez ucznia podlega poprawie.

• Sprawdziany - zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem i wpisane do dziennika. Obejmuje 5 tematów lub całego zagadnienia. Ocena niedostateczna otrzymana przez ucznia podlega poprawie.

• Kartkówki — dotyczy trzech ostatnich tematów lub ostatnio omawianego zagadnienia, bez zapowiedzi.

Oceny z pisemnych prac kontrolnych są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów). Uczeń otrzymuje pracę do wglądu podczas lekcji podsumowującej. Prace pisemne przechowywane są przez nauczyciela cały rok szkolny.

• Odpowiedzi ustna lub kartkówka jest zamienna z oceną za odpowiedź ustną - wymagane są wiadomości i umiejętności z trzech ostatnich lekcji. Uczeń może zgłosić nieprzygotowanie 1 raz w semestrze.

• Praca na lekcji:

• wykonywanie poleceń;
  • staranność wykonania prac;
  • poprawność wykonywania ćwiczeń;
  • samodzielność podczas pracy;
  • efektywność wykorzystania czasu pracy;
  • aktywność na zajęciach umiejętność pracy w grupie;
  • poszanowanie cudzej pracy i twórczości; pomoc innym uczniom: na ich prośbę;
  • z własnej inicjatywy; kulturalne komunikowanie się: z nauczycielem; z kolegami;
  • przestrzeganie regulaminu pracowni komputerowej oraz zasad BHP;

• przygotowanie do lekcji – uczeń może zgłosić nieprzygotowanie 1 raz w semestrze;

• zadania domowe (jeżeli było zadane) — Ocena zależy przede wszystkim od poprawności wykonanych zadań. Na ocenę może mieć wpływ również estetyka. Jeśli uczeń nie odrobi zadania domowego otrzymuje ocenę niedostateczną, którą może poprawić przynosząc od- robioną pracę domową na następne zajęcia.

• Uczeń nieobecny ma obowiązek napisać test/sprawdzian w terminie uzgodnionym z nauczycielem, nie później niż w drugim tygodniu powrotu do szkoły. Ocenę można po-prawić w ciągu dwóch tygodni od oddania prac. Nieusprawiedliwiona nieobecność na dru- gim terminie sprawdzianu wynikająca np. z celowego unikania go przez ucznia jest równo - znaczna z otrzymaniem oceny niedostatecznej. Poprawioną ocenę odnotowujemy w dzienniku obok oceny poprzedniej poprawionej (przyjmuje się zapis: 1/2) przy czym ocena druga brana jest pod uwagę przy ustaleniu oceny semestralnej i końcowej.

Uczeń nieobecny za pracę na lekcji otrzymuje ocenę 0, jeżeli nieobecnosci bedą przekraczać 25 % zajęć, uczeń powinien poprawić 0 w formie uzgodnionej z nauczycielem.

• Jeśli uczeń nie przystąpi do poprawy testu/sprawdzianu, w ustalonym terminie ocena zostaje utrzymana.

• Poprawy prac klasowych, sprawdzianów i innych form ocen nie odbywają się kosztem innych lekcji.

• Uczeń ma prawo do jednokrotnego w ciągu semestru zgłoszenia nieprzygotowania się do lekcji.

• Uczeń ma prawo być raz w ciągu semestru nieprzygotowany do zajęć:

1. Postanowienia końcowe

1. O zasadach przedmiotowego systemu oceniania uczniowie informowani są na pierwszych zajęciach lekcyjnych.

Opracowała: Elżbieta Rembecka